Gmina Bartoszyce
Logo: Urząd Gminy Bartoszyce
zmieniamy się na lepsze

Aktualności

Święto Plonów Gminy Bartoszyce

Tak znakomitego wydarzenia dawno nie było na terenie gminy! Za nami Święto Plonów Gminy Bartoszyce 2021, które w tym roku zostało zorganizowane z wielkim przytupem!
Uroczystość rozpoczęta została od przemarszu korowodu po płycie stadionu, podczas którego przybyli goście mogli podziwiać przygotowane przez sołectwa wieńce dożynkowe. Następnie odbyła się Polowa Msza Święta dziękczynna za zebrane plony oraz w intencji Rolników. Mszę Świętą celebrował ksiądz Dziekan Artur Oględzki wspólnie Księdzem Proboszczem Marekiem Stabrawą.
Oficjalną część Święta Plonów Gminy Bartoszyce otworzył Wójt Gminy Bartoszyce Andrzej Dycha wspólnie ze Starostami dożynek - Ewelina i Łukasz Balińscy. Następnie Wójt razem z Jadwigą Bogdaniuk, zastępcą Wójta Gminy Bartoszyce podzielili się chlebem z przybyłymi gośćmi.
Serdeczne życzenia i podziękowania dla rolników z terenu Gminy Bartoszyce skierowane w liście od Marszałka Gustawa Marka Brzezina odczytał Wicemarszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Pani Sylwia Jaskulska.
Poseł Adam Ołdakowski w asyście Wójta wręczył Odznakę Honorową „Zasłużony dla Rolnictwa”. Odznakę przyznaną przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymali: Państwo Ewelina i Łukasz Balińscy oraz Iwona i Krzysztof Prokop. Wójt postanowił również wyróżnić kolejnych gospodarzy: Państwa Annę i Grzegorza Grudka, Państwa Renatę i Pawła Gieczewskich oraz Pana Daniela Piątka.
Coroczną tradycją obrzędów dożynkowych jest wyplatanie wieńców, które są formą dziękczynienia rolników za obfite plony i urodzaj. Jak co roku odbył się konkurs na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy” w którym rywalizowały sołectwa. Komisja konkursowa postanowiła przyznać następujące miejsca:
I miejsce Sołectwo Krawczyki
II miejsce Sołectwo Osieka
III miejsce Sołectwo Bezledy
Wyróżnienia: Sołectwo Sokolica i Sołectwo Łabędnik
Nagrodę specjalną wręczył Starosta Powiatu Bartoszyckiego, Jan Zbigniew Nadolny, który wyróżnił najbardziej oryginalny wieniec dożynkowy. Nagroda trafiła do Sołectwa Krawczyki.
Kolejnym konkursem rozstrzygniętym podczas wydarzenia był: „Czysta i estetyczna Gmina Bartoszyce 2021”. W kategorii „Czysta i estetyczna Wieś” nagrody otrzymali:
I miejsce Sokolica
II miejsce Łabędnik
III miejsce Skitno
Wyróżnienia: Kinkajmy oraz Kromarki
W tej kategorii została przyznana nagroda specjalna, ufundowana przez Pana Marcina Przybysza, Radnego Powiatu Bartoszyckiego, która trafiła do Wajsnor.
W kategorii „Czysta i estetyczna posesja” nagrodę otrzymali:
I miejsce Ewelina i Rafał Biały ze Skitna
II miejsce Edyta i Krzysztof Przybysz z Bezled
III miejsce Teresa Hakało z Łapkiejm
Wyróżnienia: Urszula Sośnicka z Dąbrowy oraz Anna i Robert Zawisza z Wirwilt.
Po rozstrzygnięciu konkursów nadszedł czas na część artystyczną, podczas której mogliśmy zobaczyć i usłyszeć naszych wspaniałych i utalentowanych artystów z Gminy Bartoszyce. Grupa taneczno-wokalna z Sokolicy wystąpiła w ramach podsumowania projektu EtnoPolska realizowanego przez stowarzyszenie „Jak nie my to kto” z Sokolicy. Kolejnym ludowym akcentem był występ zespołu Wojcieszanie, którego występy wpisały się już w tradycję organizowanych dożynek w Gminie Bartoszyce. Na scenie zaprezentowały się również solistki, uczestniczki konkursu „Sieć Wokalna”, wyróżnione nagrodą Wójta podczas tegorocznej edycji konkursu: Kalina Rurka i Katarzyna Dedo.
Po części artystycznej rozstrzygnięto konkursy, które trwały podczas podczas Święta Plonów Gminy Bartoszyce 2021. Jednym z konkursów, który cieszył się dużym zainteresowaniem i przyciągał tłumy gości przed stoiska gastronomiczne był konkurs kulinarny „Smaki Barcji”. Konkurs był podzielony na cztery kategorie ze względu na produkty rolne z których można przygotować potrawy: Mięso, Mleko, Ziemniaki i Zboże.
W kategorii mięso nagrody otrzymali:
I miejsce Koło Gospodyń Wiejskich Bezledy
II miejsce Koło Gospodyń Wiejskich Kromarki
III miejsce Koło Gospodyń Wiejskich Wirwilty
Wyróżnienia otrzymali: Koło Gospodyń Wiejskich Wojciechy oraz Koło Gospodyń Wiejskich Łabędnik
W kategorii mleko nagrody otrzymali:
I miejsce Koło Gospodyń Wiejskich Krawczyki
II miejsce Koło Gospodyń Wiejskich Wirwilty
III miejsce Koło Gospodyń Wiejskich Wojciechy
W kategorii ziemniak nagrody otrzymali:
I miejsce Koło Gospodyń Wiejskich Wirwilty
II miejsce Koło Gospodyń Wiejskich Wajsnory
III miejsce Koło Gospodyń Wiejskich Łabędnik
Wyróżnienia otrzymali: Koło Gospodyń Wiejskich Dąbrowa oraz Koło Gospodyń Wiejskich Wojciechy
W kategorii zboże nagrody otrzymali:
I miejsce Koło Gospodyń Wiejskich Kromarki
II miejsce Koło Gospodyń Wiejskich Krawczyki
III miejsce Koło Gospodyń Wiejskich Wirwilty
Wyróżnienia otrzymali: Koło Gospodyń Wiejskich Rodnowo oraz Koło Gospodyń Wiejskich Łabędnik
Estetykę wydarzenia znacznie uatrakcyjnił konkurs „Najpiękniejsze Stoisko Gastronomiczne”, który był przeznaczony dla wystawionych KGW. W konkursie nagrody otrzymali:
I miejsce Koło Gospodyń Wiejskich Dąbrowa
II miejsce Koło Gospodyń Wiejskich Wirwilty
III miejsce Koło Gospodyń Wiejskich Wajsnory
Wyróżnienia otrzymali: Koło Gospodyń Wiejskich Połęcze oraz Koło Gospodyń Wiejskich Wojciechy.
Podczas imprezy rozstrzygnięto również konkurs z KRUSU dot. zagadnień z zakresu zasad BHP z uwzględnieniem zagrożeń występujących podczas pracy ze zwierzętami oraz konkurs Warmińsko-Mazuskiej Izby Rolniczej konkurs publiczności na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy” i zgodnie z decyzją publiczności wygrało Sołectwo Bezledy.
Zdecydowaną nowością podczas tegorocznego Święta Plonów Gminy Bartoszyce był „Turniej Sołectw”, gdzie każde Sołectwo typując 5-cio osobową drużynę sportową rywalizowało w niecodziennych kategoriach sportowych. Uczestnicy konkursu rywalizowali m.in. w kategorii rzutu kostką słomy, wyścigi na taczce, rzut do celu ziemniakiem czy przeciąganie liny. Oprócz sprawności fizycznej liczył się spryt, pomysłowość i przede wszystkim dobra zabawa. W turnieju udział wzięły następujące Sołectwa: Kinkajmy, Bezledy, Łabędnik i Dąbrowa. Nagrody otrzymali:
I miejsce Bezledy
II miejsce Łabędnik
III miejsce Dąbrowa
To nie koniec atrakcji przygotowanych przez organizatorów, ponieważ podczas trwania całego wydarzenia odbywało się wiele działań, m.in. konkursy dla dzieci, animacje, festiwal kolorów, pokaz motocykli, dmuchane zjeżdżalnie oraz pokaz sprzętu służb mundurowych. Centrum Kultury Gminy Bartoszyce wystawiło stoisko rękodzieła lokalnych artystów oraz twórczości prowadzonej w centrum kultury. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również stoisko Militariów i Lasów Państwowych. 20 Bartoszycka Brygada Zmechanizowana serwowała pyszną grochówkę, która rozeszła się w błyskawicznym tempie.
Zdecydowanie największą atrakcją wieczoru okazały się jednak koncerty zaproszonych artystów: Michał Wiśniewski z zespołem porwał żywiołowo tłum za sobą. Powodzeniem cieszyły się również koncerty zespołów: Plaster, Capitan Folk i Yugine. Gwiazda wieczoru zespół Akcent zgromadził największą publiczność. Podczas koncertu tłum wielokrotnie skandował „Zenek…Zenek…” oraz śpiewał wspólnie z głównym liderem zespołu Akcent, Zenonem Martyniukiem.
Dziękujemy wszystkim instytucjom i organizacjom zaangażowanym w pomoc przy imprezie. Wspólnymi siłami stworzyliśmy wydarzenie, które z pewnością na długo się zapisze w pamięci mieszkańców Gminy Bartoszyce. Szczególnie podziękowania kierujemy w stronę OSP Bezledy i OSP Wojciechy – strażacy dbali o porządek i nasze bezpieczeństwo z wielkim zaangażowaniem i oddaniem.
 
zdjęcia: Justyna Drozd

Elementy dodatkowe powiązane z tym akapitem w informacji

Elementy dodatkowe powiązane z tą informacją

Urząd Gminy Bartoszyce

Plac Zwycięstwa 2
11-200 Bartoszyce
 
tel. 89 300 04 90
fax. 89 762 12 93
 
Lokalizacja
Facebook Page Plugin